Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elkészítette jelentését az egyre nagyobb bajban lévő Szegedi Közlekedési Kft. (SZKT) 2008-2011 közötti és a 2012. év első három negyedéves gazdálkodásáról. Az ÁSZ szerint 2008 és 2010 között az SZKT előírtnál alacsonyabb rezsióradíjjal dolgozott egy fejlesztésen, amely esetében ráadásul bizonyos alkatrészből jóval többet vásároltak, mint szükséges lett volna. A Számvevőszék megállapításai több tízmillió forintra rúgnak, ugyanakkor a közel 30 milliárdos elektromos tömegközlekedés-fejlesztésről szóló nagyprojekt környékén mindent rendben találtak.
Vizsgálatot, hasznosítást, szigort...
Az anyag lényege: az ÁSZ hivatalosan azt javasolja Botka László polgármesternek, hogy vizsgálja ki a 2008 és 2010 közötti villamos-fejlesztési és vásárlási projekteket, illetve több trolibusz akkori felújításánál elszámolt rezsióradíjakról hozott döntéseket, sőt intézkedjen a felelősség megállapításáról is. Emellett készíttessen tervet Tóth István Tiborral, a SZKT ügyvezetőjével az érintett villamosok hasznosítására.
Magyarán Botkának az előző cégvezetés több intézkedését is meg kellene vizsgálnia, az Állami Számvevőszék javaslata szerint. Az ÁSZ-jelentés konkrétan a KT8A 3M-LF típusú villamos kifejlesztése és a KTNF6 típusú villamos megvásárlása, átalakítása és felújítása környékén tapasztalt problémákat. Míg a KT8A 3M-LF típusú villamos fejlesztésére 155,4 millió forintot, addig a KTNF6 típusú villamos megvásárlására, átalakítására és felújítására 84,5 millió forintot költöttek.
A Számvevőszék vizsgálata ugyanis feltárta: annak ellenére, hogy KT8A 3M-LF típusú villamos prototípus megépítéséhez kettő darab csuklószerkezet beépítésére volt szükség, az SZKT tíz darabot vásárolt, összesen 55 millió forintért, tehát 44 millió forinttal többet költve a szükségesnél. Ráadásul az árképzési szabályzatban rögzített 3800 forint rezsióradíj helyett fix áras szerződéssel – 1236 forint, 1012 forint és 1211 forint rezsióradíjjal – dolgozott a cég.
Azt is javasolják Botkának, hogy írja elő az 50 millió forint alatti ügyletenkénti kötelezettségvállalások esetében a beszámolási kötelezettséget, és annak betartását követelje meg az SZKT ügyvezetőjétől, továbbá követelje meg az Felügyelő Bizottság elnökétől, hogy teljesítse féléves beszámolási kötelezettségét a Közgyűlés felé
|
Az egyik lefújt projekt. A szerző felvétele. |
... és utasszámlálást javasolnak.
“Az SZKT – a Közszolgáltatási szerződésben előírtak ellenére – nem végezte el az utas elégedettség féléves gyakoriságú mérését, valamint a közszolgáltatás megkezdését követő második évben, 2008-ban, majd ezt követően legalább háromévente teljes körű keresztmetszeti utasszámlálást nem végzett. Az FB elnöke a Közgyűlés felé előírt évenként kétszeri beszámolási kötelezettségének az ellenőrzött időszakban nem tett eleget” – olvasható a jelentésben.
Az Állami Számvevőszék javasolja Tóth István Tibornak, a Szegedi Közlekedési Kft. ügyvezetőjének, hogy tegyen eleget a Közszolgáltatási szerződésben előírtaknak, és annak megfelelően 3 évente végezze el a teljes körű keresztmetszeti utasszámlálást.
Az Állami Számvevőszék megállapításai
1. A szegedi közgyűlés “a közösségi közlekedés megszervezéséről, továbbá a fizető várakozóhelyek üzemeltetéséről az előírások figyelembevételével döntött”.
2. Az önkormányzat “az SZKT részére alapításkor apportálással 696,6 millió Ft összegben (pl.: villamosok, trolibuszok) közvagyont biztosított”.
3. Az önkormányzat “az ellenőrzött időszakban összesen 2975,5 millió Ft-os működési célú pénzeszközátadással további forrást biztosított az SZKT-nak a közfeladat-ellátásra, 860,3 millió Ft-os tőkeemelést hajtott végre, ami a fejlesztési projektekben való részvétel feltételeinek biztosítását szolgálta, továbbá 616,6 millió Ft-os tagi kölcsönt nyújtott”.
4. “Az önkormányzat az SZKT működésének és vagyongazdálkodásának felügyeletekor a napi gazdálkodásban jellemzően előforduló 50 millió Ft alatti ügyletenkénti kötelezettségvállalások esetében az ügyvezető beszámolási kötelezettségét nem írta elő.”
5. “A szakmai beszámolási kötelezettségének az SZKT az ellenőrzött időszakban eleget tett”, a cég a kirótt feladatokat a rendelkezésre álló erőforrások felhasználásával végezte.
6. “Az SZKT – a Közszolgáltatási szerződésben előírtak ellenére – nem végezte el az utas elégedettség féléves gyakoriságú mérését, valamint a közszolgáltatás megkezdését követő második évben, 2008-ban, majd ezt követően legalább háromévente teljes körű keresztmetszeti utasszámlálást nem végzett. Az FB elnöke a Közgyűlés felé előírt évenként kétszeri beszámolási kötelezettségének az ellenőrzött időszakban nem tett eleget.”
7. “Az SZKT a 2008–2011. években nyereséges volt [...], a helyi közösségi közlekedés feladatellátása ugyanakkor 2008 és 2010 között veszteséges volt, 2011-ben pedig minimális nyereséget realizált az évente növekvő összegű önkormányzati működési célú pénzeszközátadásoknak köszönhetően. Az SZKT a helyi közösségi közlekedés feladatellátásának veszteségei mérséklése érdekében a menetrendek módosításával, a bérlet struktúra változtatásával, visszafogott menetdíjemelésekkel és az utazás kényelmi feltételeinek javításával próbálta növelni az utas számot.”
8. “A KT8A 3M-LF típusú villamos saját jármű prototípus fejlesztésére az SZKT 2010. december 31-ig 155,4 millió Ft-ot, a KTNF6 típusú villamos megvásárlására, átalakítására és felújítására 84,5 millió Ft-ot fordított, amit a számviteli nyilvántartásban a befejezetlen beruházások között tartottak nyilván. A KT8A 3M-LF típusú villamos prototípus megépítéséhez kettő darab csuklószerkezet beépítésére volt szükség, ezzel szemben tíz darabot szereztek be, összesen 55 millió Ft összegben. Az SZKT az árképzési szabályzatban rögzített 3800 Ft rezsióradíj helyett fix áras szerződéssel – 1236 Ft, 1012 Ft és 1211 Ft rezsióradíjjal – dolgozott.”
9. “A legjelentősebb megkezdett beruházás 2008 és 2012 között a „Szeged elektromos tömegközlekedés fejlesztése” projekt volt, amit az Önkormányzat és az SZKT konzorciuma valósított meg. A projekt le nem vonható áfával számított összköltsége a 2012. évi szerződésmódosítást követően 29 259,9 millió Ft volt. A támogatás összege 25 264,9 millió Ft, a teljes projekt 86,3%-a, melyből az EU támogatás 73,4% és az állami támogatás 12,9% volt. Az Önkormányzat és az SZKT 2012. szeptember 30-ig a támogatási szerződésben meghatározottaknak megfelelően 25 147,1 millió Ft-ot használt fel, a támogatási szerződésben rögzített kifizetési kérelmek és a Projekt Státusz Jelentések szabályszerűek voltak.”
Másodközlés a szegedcafe.hu
cikke alapján.